Ekonomická olympiáda v médiách

Dvaja Slováci boli medzi 10 najlepšími na Ekonomickej olympiáde

Medzinárodné kolo Ekonomickej olympiády sa uskutočnilo od 5. do 6. septembra na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Študenti zo 14 krajín si porovnali vedomosti z ekonómie a finančnej gramotnosti. Na podujatí sa zúčastnilo takmer 70 mladých ekonómov. Dvaja slovenskí študenti sa umiestnili medzi 10 najlepšími. V piatok o tom informovala riaditeľka Ekonomickej olympiády na Slovensku Monika Budzák.

Celý článok zo dňa 8.9.2023 uverejnený na portáli Teraz.sk si môžete prečítať tu.

 

INESS organizoval po prvýkrát na Slovensku medzinárodné kolo Ekonomickej olympiády

Medzinárodné kolo Ekonomickej olympiády sa uskutočnilo od 5. do 6. septembra na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Študenti zo 14 krajín si porovnali vedomosti z ekonómie a finančnej gramotnosti. Na podujatí sa zúčastnilo takmer 70 mladých ekonómov. Dvaja slovenskí študenti sa umiestnili medzi 10 najlepšími. V piatok o tom informovala riaditeľka Ekonomickej olympiády na Slovensku Monika Budzák.

Celý článok uverejnený v týždenníku Trend zo dňa 8.9.2023 si môžete prečítať tu.

INESS: Začal sa piaty ročník medzinárodného kola Ekonomickej olympiády

V priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave sa v utorok začal piaty ročník medzinárodného kola Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov, ktorý potrvá dva dni. Svoje vedomosti si porovnajú súťažiaci z 13 zúčastnených krajín. Informoval o tom Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), ktorý podujatie organizuje v spolupráci s českým Inštitútom ekonomického vzdelávania (INEV).

Celý článok uverejnený na portáli Teraz.sk  dňa 5.9.2023 si môžete prečítať tu.

Začína sa 6. ročník finále Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov

Vo štvrtok sa začína šiesty ročník Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov. Svoje analytické myslenie a ekonomický prehľad si otestuje v celoslovenskom finále v Bratislave 50 mladých ekonómov, ktorí sa kvalifikovali v školských aj krajských kolách. Projekt zameraný na zlepšenie ekonomickej a finančnej gramotnosti stredoškolákov organizuje Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Celý článok uverejnený na portáli Teraz.sk dňa 4.5.2023 si môžete prečítať tu. 

Ostávajú posledné dni na prihlášku škôl do Ekonomickej olympiády

Ekonómiu približuje stredoškolákom šesť rokov Ekonomická olympiáda. Tento rok sa rozširuje aj na základné školy, cieľom je zapojiť žiakov 8. a 9. ročníka. Školy sa môžu do súťaže prihlasovať online do pondelka 13. marca. TASR o tom informovali z INESS – Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz, ktorý Ekonomickú olympiádu na Slovensku organizuje.

Celý článok uverejnený na portáli Teraz.sk dňa 02.03.2023 si môžete prečítať tu.

Ekonómia v učebných osnovách stále chýba. Snažíme sa na to upozorniť, vraví riaditeľka Ekonomickej olympiády

Krajské kolo šiesteho ročníka Ekonomickej olympiády na Slovensku sa tento rok uskutočnilo na pôde Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.

Celý článok uverejnený v denníku SME dňa 15.02.2023 si môžete prečítať tu. 

 

Šiesty ročník je tu!

Ekonomická olympiáda pre stredoškolákov ohlásila svoj šiesty ročník. Úlohou súťaže je priblížiť praktické otázky z ekonomického a finančného sveta. V priebehu januára a februára olympiáda obchádza všetky krajské mestá Slovenska a 9. 2. sa bude konať aj v Trenčíne.

Celý článok zverejnený na portáli Trenčiansky štandard dňa 08.02.2023 si môžete prečítať tu. 

NITRA: Stredoškolákov z Nitrianskeho kraja v piatok na pôde SPU čaká Ekonomická olympiáda

Ekonomická olympiáda pre stredoškolákov otvorila svoj šiesty ročník na Slovensku. Jej úlohou je súťaživou formou priblížiť praktické otázky z ekonomického a finančného sveta.

Celý článok uverejnený dňa 02.02.2023 na portáli Nitranoviny.sk si môžete prečítať tu.

Ekonomická olympiáda

Začína sa Ekonomická olympiáda, súťaž v znalostiach z ekonómie a financií, ktorá je určená študentom stredných škôl. Je to celoslovenská súťaž, ktorej cieľom je vyhľadávať medzi slovenskými stredoškolákmi nadaných budúcich ekonómov a povzbudiť mladú generáciu k tomu aby sa viac zaujímali a študovali ekonomické témy. Ako na tom stredoškoláci s úrovňou ekonomických vedomostí sú, Marcele Jedinákovej povedala riaditeľka ekonomickej olympiády na Slovensku Monika Budzak z inštitútu ekonomických a spoločenských analýz, ktorý olympiádu organizuje.

Celú reportáž zo dňa 15.11.2022 zverejnenú v Rádiu Regina si môžete vypočuť tu. 

Stredoškolská súťaž podporuje kritické myslenie: Pomáha čeliť podvodom, demagógii či hoaxom

Ekonomická olympiáda má za cieľ podporiť ekonomickú a finančnú gramotnosť stredoškolákov. Školy sa do šiesteho ročníka olympiády môžu prihlasovať počas týchto dní.

Celý článok uverejnený na denníku Nový Čas dňa 29.08.2022 si môžete prečítať tu. 

 

Ekonomická olympiáda má podporiť finančnú gramotnosť stredoškolákov

Ekonomická olympiáda má za cieľ podporiť ekonomickú a finančnú gramotnosť stredoškolákov. Školy sa do šiesteho ročníka olympiády môžu prihlasovať počas týchto dní. TASR o tom informoval INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, ktorý túto súťaž pre stredoškolákov organizuje.

Celý článok zo dňa 29.08.2022 si môžete na portáli Teraz.sk prečítať tu. 

Do tohtoročnej Ekonomickej olympiády sa zapojilo 11.300 študentov

Do piateho ročníka Ekonomickej olympiády sa zapojilo rekordných 11.300 študentov, čo je v porovnaní s minulým rokom nárast takmer o tretinu. Do krajských kôl sa prebojovalo 540 súťažiacich, ktorí aj tento rok absolvovali testovanie online. Vo finále, ktoré sa konalo v utorok (3. 5.) v Bratislave, sa stretlo 51 študentov stredných škôl z celého Slovenska.

Celý článok zverejnený na portáli Teraz.sk dňa 04.05.2022 si môžete prečítať tu.

Ekonomická olympiáda: Z finále rovno na výšku bez prijímačiek

Banky a iné finančné inštitúcie opakovane poukazujú na nízku finančnú gramotnosť Slovákov. Zároveň vo verejnom živote môžeme pozorovať, že občania často podporujú politiky, ktoré majú v stredno- a dlhodobom horizonte negatívny dosah na ich osobný blahobyt i na prosperitu celej krajiny. Dá sa to zmeniť lepším ekonomickým vzdelávaním mladých? „V študentoch chceme vzbudiť zvedavosť,“ hovorí o Ekonomickej olympiáde pre stredoškolákov programová manažérka INESS Monika Budzák.

Celú reportáž uverejnenú dňa 06.11.2021 na portáli Postoj.sk si môžete prečítať tu.

Sú mladí a šikovní: Novozámčania získali prvé dve miesta na medzinárodnej olympiáde

Prvé a druhé miesto na medzinárodnom kole Ekonomickej olympiády získali študenti Gymnázia v Nových Zámkoch.

Celý článok uverejnený na denníku SME dňa 23.09.2021 si môžete prečítať tu. 

Medzinárodná Ekonomická olympiáda dopadla pre slovenských stredoškolákov úspešne, obsadili prvé dve miesta

Slovenskí stredoškoláci získali prvé dve miesta v medzinárodnej Ekonomickej olympiáde. Informovala o tom Monika Budzák z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), ktorý súťaž na Slovensku organizuje. Víťazom celoslovenského ako aj medzinárodného kola Ekonomickej olympiády 2020/2021 sa stal Daniel Baňár z Gymnázia v Nových Zámkoch. Druhé miesto obsadila Júlia Tyukosová z rovnakej školy.

Celý článok uverejnený dňa 20.09.2021 na portáli Webnoviny.sk si môžete prečítať tu. 

3 zistenia o stredoškolákoch z Ekonomickej olympiády

Poslaním Ekonomickej olympiády je prispievať k zlepšeniu znalostí mladých ľudí v oblasti ekonómie a finančnej gramotnosti. Nielen preto, aby malo Slovensko vo vedení kompetentných ekonómov, ale aj preto, aby „obyčajní“ pracujúci či podnikatelia nielen mechanicky platili účty, dane a šetrili si na dôchodok, ale aj ako občania rozumeli základným zákonitostiam verejných financií. Bez týchto znalostí nebudú schopní robiť racionálne a informované (najmä volebné) rozhodnutia a teda ideál občianskej spoločnosti zostane naďalej len vzdialeným ideálom.

Celý komentár zo dňa 08.09.2021 si môžete na denníku N prečítať tu. 

Školy sa môžu začať prihlasovať do Ekonomickej olympiády

Školy sa môžu do 1. decembra prihlásiť do piateho ročníka Ekonomickej olympiády. Školské kolá sa uskutočnia v decembri. TASR o tom informovala Monika Budzák z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), ktorý olympiádu organizuje.

Celý článok z portálu Teraz.sk zo dňa 02.11.2021 si môžete prečítať tu. 

Ako Daniel Baňár zvíťazil v ekonomickej olympiáde študentov stredných škôl

Koncom júna bol štvrtý ročník Ekonomickej olympiády, ktorú organizuje Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) a Institut ekonomického vzdělávání (INEV). Z viac ako osemtisíc stredoškolákov zvíťazil Daniel Baňár, gymnazista z Nových Zámkov. Pre TREND hovorí, ako sa popasoval s olympiádou.

Celý článok týždenníka Trend zo dňa 07.08.2021 si môžete prečítať tu. 

V tohtoročnej Ekonomickej olympiáde zvíťazil Daniel Baňár z Gymnázia v Nových Zámkoch

Aj napriek nepriaznivej situácii vyvolanej pandémiou COVID-19 a pandemickým obmedzeniam sa tento rok uskutočnil štvrtý ročník Ekonomickej olympiády, prvej komplexnej celoslovenskej súťaže z ekonómie a financií pre stredoškolákov. Tento rok sa do nej zapojil rekordný počet stredoškolákov z celého Slovenska.

Celý článok uverejnený na portáli Startitup.sk dňa 25.06.2021 si môžete prečítať tu. 

Ekonomickú olympiádu na Slovensku organizuje INESS od roku 2017.

Ekonomická olympiáda tento rok na Slovensku pokračuje virtuálne. Do krajských kôl, ktoré prebehli 19. a 22. marca prostredníctvom šiestich online konferencií, sa kvalifikovalo 349 stredoškolákov z viac ako 8500 účastníkov školského kola. Informovala o tom Monika Budzák z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), ktorý je organizátorom súťaže.

Celý článok zo dňa 24.3.2021 na portáli Teraz.sk si môžete prečítať tu. 

Do Ekonomickej olympiády sa môžu školy prihlásiť do stredy 2. decembra

Obsah olympiády je zameraný na praktické otázky z ekonómie a nabáda k hlbšiemu skúmaniu ekonomických problémov.

Celý článok uverejnený na portáli Teraz.sk zo dňa 30.11.2020 si môžete prečítať tu. 

Tretí ročník Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov má svojich víťazov

9. septembra 2020 sa na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave konalo celoslovenské finále Ekonomickej olympiády. Projekt zameraný na zlepšenie ekonomickej a finančnej gramotnosti stredoškolákov organizuje INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, v spolupráci s českým Institutem ekonomického vzdělávání.

Celý článok zverejnený v týždenníku Trend dňa 11.09.2020 si môžete prečítať tu. 

Poznáme najlepších mladých ekonómov na Slovensku

Ekonomická olympiáda už tretí rok po sebe prilákala množstvo ekonomických talentov. Opäť sa zapojili šikovní mladí stredoškoláci, ktorí, ako sami uvádzajú, chcú ekonómii lepšie rozumieť, lebo ovplyvňuje ich každodenné životy.

Celý článok uverejnený dňa 11.09.2020 na denníku SME si môžete prečítať tu. 

Slováci si v ekonómii veria, dáta hovoria opak

INESS už tri roky organizuje Ekonomickú olympiádu, ktorej sa každoročne zúčastní vyše štyritisíc študentov stredných škôl. Do posledného školského kola súťaže sa ich zapojilo 6500. Odpovedali na 25 náhodne vygenerovaných otázok z rôznych ekonomických oblastí. Aj pomocou dát z Ekonomickej olympiády sa vieme bližšie pozrieť na problematiku finančnej gramotnosti.

Celý článok zo dňa 10.08.2020 uverejnený v denníku E si môžete prečítať tu. 

Ekonómia ako zbraň v predvolebnom boji

Ľudia majú sklon k pesimizmu, často sa rozhodujú emočne a pod tlakom naliehavosti. Vďaka historicky bezprecedentnému slobodnému prístupu k informáciám a dobe bohatej na inovácie máme však možnosti, ako sa týmto neduhom vyhnúť. Svojou troškou tak prispieva aj Ekonomická olympiáda. Pár klikmi sa študenti zaregistrujú, vyplnia online test a vďaka otázkam zameraným na prax sa veľmi rýchlo dozvedia, že ekonómia je oveľa viac ako len účtovníctvo a tabuľky s číslami.

Celý článok zo dňa 11.02.2020 uverejnený v týždenníku Trend si môžete prečítať tu. 

Naši študenti bodovali na Medzinárodnej ekonomickej olympiáde

Rozumieť náročnej ekonómii natoľko, že dokážete prevalcovať medzinárodnú konkurenciu – tak tomu sa povie frajerina! A keď sa to v jednej súťaži podarí hneď dvom Slovákom, úspech je o to radostnejší. S víťazom ekonomickej olympiády Jakubom Kučerákom, absolventom Gymnázia Jura Hronca v Bratislave sa zhovárala Lenka Dzobová.

Celú reportáž Rádia Slovensko zo dňa 29.09.2019 si môžete vypočuť tu.

Ekonomická olympiáda

10. septembra 2019 sa konalo prvé medzinárodné finále Ekonomickej olympiády v Českej národnej banke v Prahe. Slovensko výborne reprezentovali piati študenti, z ktorých dvaja obsadili prvé dve medailové priečky. Stredoškoláci jednoznačne ukázali, že napriek správam o slabej finančnej gramotnosti Slovákov tu žijú výnimočne nadaní mladí ekonómovia, ktorí sa nestratia ani v medzinárodnom porovnaní.

Celý článok uverejnený dňa 18.10.209 v mesačníku Dobrá škola si možete prečítať tu. 

Víťazom prvého medzinárodného kola Ekonomickej olympiády je Slovák Jakub Kučerák

Podujatie sa uskutočnilo v Českej národnej banke v Prahe 10. septembra. Médiá o tom v stredu informoval INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz. Slovensko reprezentovali piati študenti.

Celý článok na portáli Dobré noviny zo dňa 11.09.2019 si môžete prečítať tu. 

Krajské kolo ekonomickej olympiády v Trnave

Chemickú, fyzikálnu či matematickú olympiádu alebo olympiády cudzích jazykov poznajú veľmi dobre najmä študenti gymnázií a stredných škôl. Ekonomická olympiáda zostala v minulosti akosi v ústraní. Je to zaiste aj tým, že sa trochu podceňuje ekonomický prehľad študentov a ekonomická gramotnosť. Oživiť túto myšlienku sa rozhodli pred rokmi v Inštitúte sociálnych a ekonomických štúdií. Jedno z aktuálnych krajských kôl takejto olympiády bolo nedávno v Trnave. Martinovi Jurčovi povedala viac Monika Budzáková zo spomínaného inštitútu.

Celú reportáž rádia Regina Západ zo dňa 19.02.2019 si môžete vypočuť tu.

 

Študent z Obchodnej akadémie v Lučenci patrí medzi 50 najlepších mladých osobností ekonómie

Ekonomická olympiáda je celoslovenská súťaž v znalostiach z ekonómie a financií, ktorá je určená študentom stredných škôl. A to doslova pre tých najlepších, ktorých budúcim povolaním bude zrejme práve tento odbor.

Celý článok, ktorý uverejnil portál Dnes24 dňa 4.5.2019 si môžete prečítať tu. 

Mladí ekonómovia si zmerali sily na olympiáde

Ekonómia je pre viacerých z nás španielskou dedinou so zložitými výpočtami a komplikovanými výrazmi. Absolútne doma sú však v tejto oblasti finalisti stredoškolskej ekonomickej olympiády, do ktorej sa zapojilo 5 300 študentov. S finalistami sa na záverečnom kole v Bratislave rozprávala Dáša Omastová.

Celý príspevok na Rádiu Slovensko zo dňa 29.4.2019 si môžete vypočuť tu. 

Očkovanie proti demagógii a populizmu. Keď mladých baví ekonómia, je čo riešiť

Nie je všeobecne povinným predmetom, no dokáže spoločnosť očkovať proti populizmu a demagógii. Jednou z možností, ako u mladých podporovať kritické myslenie, je aj súťaž stredoškolákov v ekonómii. TREND sa bol pozrieť na finále druhého ročníka tejto olympiády.

Celý článok, ktorý uverejnil týždenník Trend dňa 4.5.2019 si môžete prečítať tu. 

Trnava privíta najlepších mladých ekonómov z celého kraja

Ekonomická olympiáda pre stredoškolákov rozbehla svoj druhý ročník na Slovensku. Jej úlohou je súťaživou formou priblížiť praktické otázky z ekonomického a finančného sveta. Počas februára zavíta do všetkých ôsmych krajských miest Slovenska.

Celý článok, ktorý uverejnila Trnava-live.sk dňa 01.02.2019 si môžete prečítať tu.