Študijné materiály

Celoslovenské finále 

Materiály pre úspešné zvládnutie celoslovenského kola zverejníme približne mesiac pred konaním podujatia. Vzorové testy z jednotlivých kôl nájdete na našom webe v sekcii Ako vyzerá testovanie. 

Krajské kolá 

K príprave na krajské kolá v 6. ročníku Ekonomickej olympiády sme zaslali pedagógom e-mailom a doplníme ich čoskoro aj na našu web stránku. 

Školské kolá 

K príprave na školské kolo odporúčame preštudovať nasledujúce materiály: 

 

Ekonómia na doma

V INESS sme sa rozhodli spracovať pre učiteľov ekonómie a občianskej náuky kapitoly z učebnice Ekonómia v 31 hodinách. Každá téma obsahuje niekoľko základných vysvetlení a pojmov, video a tiež online test (v závere každej kapitoly nájdete prelinkovanie). Všetko nájdete TU.

Ekonómia v 31 hodinách 


Medzinárodne oceňovanú učebnicu ekonómie reflektujúcu aktuálne potreby rozvíjania ekonomického myslenia si môžete objednať na stránke Expol pedagogika

Rovnako odporúčame preštudovať  YT kanál učebnice.

Viac o učebnici tu.

Kniha vysvetľuje ekonomické princípy s presahom do vývoja ekonomického myslenia a rozdiely v poňatí danej témy rôznymi ekonomickými školami. Žiaduce pre pochopenie ekonómie ako vedy. Odporúčame prečítať na krajské kolo a na finále Ekonomickej olympiády.

Knihu si môžete zdarma stiahnúť ako PDF súbor tu. 

Cena štátu -  odkiaľ štát berie peniaze a ako ich prerozdeľuje?

Podrobnejšie študijné materiály k verejným financiám získate na web stránke: www.cenastatu.sk

Kniha Common Sense Economics s podtitulom Čo by mal každý vedieť o osobnej a národnej prosperite popisuje dvanásť kľúčových prvkov ekonómie, sedem hlavných zdrojov hospodárskeho rastu, desať kľúčových prvkov ekonomického myslenia o vláde a dvanásť kľúčových prvkov praktických osobných financií. 

Kniha je v angličtine dostupná online tu. 

Knihy od INESS, ktoré by vás mohli zaujímať: 

Najnovšie dielo, ktoré sme vydali v INESS je Dedičstvo koronakrízy.  INESS spojil 10 autorov zo Slovenska a Česka, aby poskytli svoj pohľad na zaujímavé ekonomické a spoločenské aspekty krízy spojenej s pandémiou koronavírusu. V knihe Dedičsto koronakrízy sa napríklad dozviete, ako:

  • zlepšiť proces schvaľovania liekov,
  • krotiť domýšľavých expertov,
  • lepšie nakupovať vakcíny,
  • vytvárať paralelné spoločenstvá,
  • pracovať cez internet,
  • využívať trh a podnikateľov v boji s vírusom, alebo
  • nezneužívať centrálnu banku.

Objednať môžete tu. 

Kniha Pokrok bez povolenia je kompletný sprievodca svetom, kde Airbnb oživuje mŕtvy kapitál a konkuruje štátu v tvorbe regulácií, kde Kickstarter nahrádza vyberanie daní a pomáha financovať verejné služby a kde Bitcoin umožňuje budovať paralelnú spoločnosť, v ktorej neexistujú „vedúci“ a všetci máme kľúče od miešačky.

Objednať môžete tu. 

Krízová mozaika ekonóma Juraja Karpiša z roku 2015, v ktorej sa dozviete, kto zapríčinil krízu, či prežije euro a praktické rady, ako žiť dobrý život napriek zlým peniazom.

V KNIHE SA DOČÍTATE

– Čo sa stalo v USA a čo v Európe počas krízových rokov 
– Či niečo hrozí vašim úsporám v bankách
– Že politici a bankári spia v jednej posteli
– Kedy to celé praskne a či sa to vôbec niekedy stane.

Objednať môžete tu.