Študijné materiály

Vzorové testy z jednotlivých kôl nájdete na našom webe v sekcii Ako vyzerá testovanie. 

Školské kolá

K príprave na školské kolo odporúčame preštudovať nasledujúce materiály: 

Ekonómia na doma

V INESS sme sa rozhodli spracovať pre učiteľov ekonómie a občianskej náuky kapitoly z učebnice Ekonómia v 31 hodinách. Každá téma obsahuje niekoľko základných vysvetlení a pojmov, video a tiež online test (v závere každej kapitoly nájdete prelinkovanie). Všetko nájdete TU.

Ekonómia v 31 hodinách 

Medzinárodne oceňovanú učebnicu ekonómie reflektujúcu aktuálne potreby rozvíjania ekonomického myslenia si môžete objednať na stránke Expol pedagogika

Rovnako odporúčame preštudovať  YT kanál učebnice.

Viac o učebnici tu.

Ekonkvíz

Ekonkvíz je voľne dostupný nástroj od INESS, ktorým si môžete otestovať svoje znalosti ekonómie. Viac na stránke: www.kviz.ekonportal.sk

 

Kniha nie je určená priamo historikom alebo ekonomickým odborníkom, ale skôr širokej verejnosti. Nezachádza do historických detailov, ani do hĺbky teórie. Prostredníctvom prehľadu vzniku, vývoja a zániku najvýznamnejších ekonomických škôl, od tých dávno minulých až po tie súčasné, ktoré formovali podobu súčasného ekonomického myslenia, približuje čitateľovi hlavné etapy a medzníky vo vývoji svetového ekonomického názoru.

Odporúčame pre všetky kolá Ekonomickej olympiády (časť Metodológia ekonómie, základné pojmy a dejiny ekonomického myslenia). 

Kniha je v češtine voľne dostupná online tu.

Ekonomie v jedné lekci

Kniha vysvetľuje ekonomické princípy s presahom do vývoja ekonomického myslenia a rozdiely v poňatí danej témy rôznymi ekonomickými školami. Žiaduce pre pochopenie ekonómie ako vedy. Odporúčame prečítať na krajské kolo a na finále Ekonomickej olympiády.

Knihu si môžete zdarma stiahnuť ako PDF súbor tu. 

Cena štátu -  odkiaľ štát berie peniaze a ako ich prerozdeľuje?

Podrobnejšie študijné materiály k verejným financiám získate na web stránke: Cenastatu.sk

Kniha Common Sense Economics s podtitulom Čo by mal každý vedieť o osobnej a národnej prosperite popisuje dvanásť kľúčových prvkov ekonómie, sedem hlavných zdrojov hospodárskeho rastu, desať kľúčových prvkov ekonomického myslenia o vláde a dvanásť kľúčových prvkov praktických osobných financií.


Kniha je v angličtine dostupná online tu.

Základy poisťovníctva

Vypracovala Slovenská asociácia poisťovní, ktorá je oficiálnym partnerom Ekonomickej olympiády. Celý dokument si môžete stiahnuť ako PDF súbor tu.

Ekonómia v 31 hodinách v ukrajinskom jazyku

Pre uľahčenie vyučovania ekonómie na školách s ukrajinskými odídencami sme spolu so zahraničnými partnermi sprístupnili učebnicu Ekonómia v 31 hodinách v ukrajinčine. Nájdete ju voľne dostupnú tu. 

Ďalšie užitočné odkazy

Marginal Revolution University  – vzdelávací portál v angličtine 

Vo videách sa ekonómovia venujú všetkým témam od základných ekonomických konceptov až po veľké životné otázky. Môžete sa dozvedieť základy ponuky a dopytu, ktoré povolanie je pre vás to pravé, o podstate hospodárskeho rastu alebo ako investovať ako ekonóm – a to všetko z jedného kanála.

Okrem viac ako 1 000 videí majú k dispozícii plány hodín, praktické otázky, banky testov, interaktívne cvičenia, školenia pre učiteľov, personalizované ekonomické spravodajstvo a mnoho ďalšieho, a to všetko zadarmo na stránke MRU.ORG – choďte si ju pozrieť!

Krajské kolá

K príprave na krajské kolá v 7. ročníku Ekonomickej olympiády odporúčame vyššie uvedené materiály, ďalšie odporúčania zašleme registrovaným pedagógom e-mailom. 

Celoslovenské finále

Pre úspešné zvládnutie celoslovenského kola v školskom roku 2022/2023 odporúčame naštudovať materiály k školským kolám a taktiež nasledujúce linky: 

Riešenie testu celonárodného finále Ekonomickej olympiády si môžete pozrieť aj v tomto videu. Je od českých kolegov z INEV, od ktorých INESS prevzal koncepciu súťaže. 

Knihy od INESS, ktoré by vás mohli zaujímať:

Najnovšie dielo, ktoré sme vydali v INESS je Dedičstvo koronakrízy. INESS spojil 10 autorov zo Slovenska a Česka, aby poskytli svoj pohľad na zaujímavé ekonomické a spoločenské aspekty krízy spojenej s pandémiou koronavírusu. V knihe Dedičsto koronakrízy sa napríklad dozviete, ako:

  • zlepšiť proces schvaľovania liekov,
  • krotiť domýšľavých expertov,
  • lepšie nakupovať vakcíny,
  • vytvárať paralelné spoločenstvá,
  • pracovať cez internet,
  • využívať trh a podnikateľov v boji s vírusom, alebo
  • nezneužívať centrálnu banku.

Objednať môžete tu.

Kniha Pokrok bez povolenia je kompletný sprievodca svetom, kde Airbnb oživuje mŕtvy kapitál a konkuruje štátu v tvorbe regulácií, kde Kickstarter nahrádza vyberanie daní a pomáha financovať verejné služby a kde Bitcoin umožňuje budovať paralelnú spoločnosť, v ktorej neexistujú „vedúci“ a všetci máme kľúče od miešačky.

Objednať môžete tu.

Krízová mozaika ekonóma Juraja Karpiša z roku 2015, v ktorej sa dozviete, kto zapríčinil krízu, či prežije euro a praktické rady, ako žiť dobrý život napriek zlým peniazom. V knihe sa dočítate:

– Čo sa stalo v USA a čo v Európe počas krízových rokov
– Či niečo hrozí vašim úsporám v bankách
– Že politici a bankári spia v jednej posteli
– Kedy to celé praskne a či sa to vôbec niekedy stane.

Objednať môžete tu.