Časté otázky FAQ

Do olympiády pre stredné školy sa môžu zapojiť študenti 1.-5. ročníkov stredných škôl všetkých typov a zamerania a tiež študenti vyšších ročníkov osemročných gymnázií (kvinta – oktáva). Olympiáda pre ZŠ je určená 8. a 9. ročníku ZŠ, príp. pre úrovne tercia – kvarta osemročných gymnázií. Zapojiť sa môžu ale aj mladší súťažiaci. 

Školské kolá EO pre stredné školy sa väčšinou konajú v decembri daného roka. Presný deň a čas realizácie školského kola si určí pedagóg, podľa svojho rozvrhu. My určíme, v ktoré dni a v akom čase je možné spustiť test. Rovnako Vám v dostatočnom predstihu pošleme odkaz na online testovú aplikáciu a prístupové heslo na daný deň testovania. Do konca decembra informujeme všetky školy o postupe študentov do krajských kôl Ekonomickej olympiády.

Nie, študentov nie je nutné registrovať samostatne. Stačí, ak zaregistrujete Vašu školu. Zapojení študenti na úvod testu vyplnia svoje identifikačné údaje a takto sa zaregistrujú do súťaže. Ďalšie detaily pošleme registrovaným školám e-mailom.

Študenti nemôžu v priebehu jednotlivých súťažných kôl používať knihy ani poznámky. Môžu mať k dispozícii kalkulačku (nie mobilný telefón), a pero a papier pre pomocné poznámky a výpočty.

Všetky súťažné okruhy sú uvedené na našom webe, v sekcii „Ako vyzerá testovanie“.

Určite. Každý rok sa v olympiáde pre SŠ na celoslovenskom finále súťaže stretlo niekoľko prvákov, ktorí sa dostali do 50-tky najlepších mladých ekonómov a ekonómiek Slovenska.

V prvom rade musí byť zaregistrovaná tvoja škola. Požiadaj učiteľa občianskej náuky alebo ekonómie na tvojej škole, aby vyplnil/a registračný formulár na webe ekonomickaolympiada.sk. Pokiaľ si prejdeš tematické oblasti a odporúčanú literatúru, budeš mať náskok. S prípravou ti môže pomôcť aj tvoj/a učiteľ/ka. 

Pretože vôbec nič neriskuješ a môžeš len získať. Môžeš byť prijatý/á na vysokoškolské štúdium bez prijímacích skúšok, získať  stáž už popri štúdiu na SŠ, či ďalšie zaujímavé ceny. Zistíš, ako si na tom v ekonomických vedomostiach a úspechy v olympiáde ti vylepšia životopis. Prihlás sa tu.

Po vyplnení registračného formulára príde pedagógovi e-mail (skontrolujte si prosím aj priečinok nevyžiadanej pošty) a prihláseným učiteľom posielame každý mesiac newsletter s novinkami k olympiáde. Zoznam zaregistrovaných škôl zverejňujeme aj na našom webe a aktualizujeme na dvojtýždňovej báze. Aktuálny zoznam zapojených základných škôl nájdete tu.

INESS je nezávislé občianske združenie, ktoré monitoruje činnosť a financovanie verejného sektora, hodnotí efekty legislatívnych zmien, vypracováva ekonomické analýzy a tiež komentuje aktuálne ekonomické a spoločenské témy. Zároveň realizuje vzdelávacie projekty, ktorých cieľom je podporovať ekonomickú gramotnosť širokej verejnosti. Okrem Ekonomickej olympiády organizuje viacero zaujímavých projektov, ktoré ti pomôžu zorientovať sa vo svete ekonómie. Sleduj nás na Facebookuinstagrame či LinkedIn.