Naši úspešní absolventi: Sofia Tokošová

Sofia absolvovala Ekonomickú olympiádu v rokoch 2020 a 2021 ako študenta strávila dva roky na strednej škole v Anglicku, ktoré ukončila maturitnou skúškou A Levels. Momentálne študuje Social Sciences na Amsterdam University College so zameraním na environmentálnu ekonómiu, politiku a právo. Zaujíma ju ekonomické dianie na Slovensku aj vo svete. Hovorí piatimi jazykmi a šíri medzi mladými záujem o ekonomické témy a ich dopad na náš každodenný život formou videí.

Môžeš nám povedať niečo o sebe a o tom, čo momentálne robíš?

Momentálne študujem Liberal Arts and Sciences na Amsterdam University College v Holandsku so zameraním na environmentálnu ekonómiu, politiku a právo. Popri škole pomáham INESS ako stážistka, hrám basketbal, tancujem spoločenské tance, som súčasťou univerzitných asociácií a tvorím videá na môj YouTube kanál, kde zdieľam moje skúsenosti zo štúdia v zahraničí (nájdeš ma ako Sofia Tokosova).

 

Ako ti Ekonomická olympiáda pomohla v tvojom štúdiu?

Bola to hodnotná skúsenosť, vďaka ktorej som sa naučila niečo nové zo sveta ekonómie, napriek tomu, že som v tom čase ekonómiu študovala ako jeden z predmetov na strednej škole v Anglicku.

 

Aké sú tvoje najdôležitejšie úspechy od absolvovania EO?

Úspešné ukončenie A Levels na medzinárodnej strednej škole v Anglicku, prijatie na univerzitu v zahraničí a momentálne úspešné ukončenie prvého ročníka.

 

Prečo si sa rozhodla študovať v zahraničí? Čo všetko si musela absolvovať aby si sa dostala Amsterdam University College?

Chcela som zažiť iný spôsob výučby. Podvedome som cítila, že sa dá učiť aj iným spôsobom, než prepisovaním poznámok z tabule, memorovaním a následným zabúdaním. V zahraničí sa človek učí ako veciam porozumieť a aplikovať ich do praxe. Naučila som sa písať eseje, argumentovať a debatovať. Proces prihlasovania na univerzitu je náročný, líši sa v závislosti od krajiny, ale väčšinou treba napísať niekoľko motivačných listov, absolvovať jazykový test a niekedy aj pohovor.

 

Ako sa líši štúdium v zahraničí od štúdia doma?

Veľký dôraz sa kladie na kritické myslenie a čítanie s porozumením.

 

Čo ťa na tvojom štúdiu najviac baví?

Veľmi ma baví, že sa môžem zamerať na špecifickú oblasť, čo je v mojom prípade životné prostredie a zároveň mám možnosť študovať predmety z iných oblastí ako právo, medzinárodné vzťahy či médiá.

 

Čo by si poradila mladým ľudom, ktorí chcú ísť študovať do zahraničia?

Určite ísť do toho a nenechať sa odradiť zdĺhavým procesom, pretože to naozaj stojí za to. Nadobudnuté vzdelanie, skúsenosti a kontakty sú nesmiernym prínosom do života. Štúdium v zahraničí vám pomôže otvoriť dvere do celého sveta. So špičkovým vzdelaním viete následne pomôcť spraviť Slovensko lepším miestom. Ak by ste chceli pomoc s prihlasovaním na univerzity v zahraničí, momentálne rozbieham projekt Leaders of Future. Ozvite sa mi a rada vám pomôžem. (https://leadersoffuture.net/).

 

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Najbližšie dva roky na AUC mi pomôžu určiť smer, ktorým sa vyberiem. Mám veľa plánov a zvažujem viacero možností, tak len čas ukáže, ktoré z nich sa mi podarí uskutočniť. Snažím sa nelámať si hlavu nad tým, čo bude v budúcnosti a žiť naplno tu a teraz. 😊

 

Kde sa vidíš o päť rokov?

O 5 rokov budem pravdepodobne dokončovať magisterské štúdium. Zároveň by som ale už rada pracovala na projektoch v oblasti environmentálnych politík a práva, ktoré prispejú k dosiahnutiu ambicióznych cieľov Parížskej dohody.

 

Aké nové projekty alebo iniciatívy plánuješ?

Chcem sa naplno venovať môjmu Youtube kanálu a vytvoriť komunitu rovnako zmýšľajúcich mladých ľudí, ktorí sa chcú učiť nie preto, že musia, ale preto, lebo ich to baví. Ako som už spomínala, tento rok plánujem naplno rozbehnúť Leaders of future, mentoringovú agentúru úspešných študentov, ktorí poradia s prihlasovacím procesom na zahraničné univerzity od A po Z.

 

Čo robíš vo voľnom čase?

Rada cvičím a hrám basketbal. Prechádzky sú skvelou bodkou za dlhým dňom. Taktiež si rada prečítam dobrú knihu alebo pozriem seriál.  

 

Máš nejaké hobby alebo záľuby, ktoré by si chceli zdieľať?

Baví ma učenie jazykov. Momentálne hovorím 5 jazykmi a plánujem pridať ďalšie. Vďaka internetu je možné naučiť sa akýkoľvek jazyk. Chce to samozrejme disciplínu, no keď si nájdete spôsob učenia sa, ktorý vás baví, nemáte pocit, že sa ,,učíte”, je to radosť.

 

Aké knihy, filmy alebo iné zdroje ťa inšpirujú?

Rada čítam a pozerám filmy o úspešných podnikateľoch, hercoch, spevákoch či športovcoch. Je veľmi povzbudzujúce vidieť, že aj oni raz začínali od nuly a ich cesta nebola vždy jednoduchá. Hlavné posolstvo je vytrvalosť.

 

Čo by si poradila súčasným účastníkom Ekonomickej olympiády?

Skúšajte nové veci, zapájajte sa do rôznych súťaží a čohokoľvek, čo si myslíte, že vás môže posunúť ďalej. Nenechajte sa odradiť neúspechom, pretože ak ste neuspeli, získali ste cennú lekciu, ktorá vám môže priniesť úspech v budúcnosti.

 

Ako môžu mladí ľudia lepšie využiť príležitosti, ktoré im olympiáda ponúka?

EO je skvelá príležitosť otestovať svoje vedomosti z ekonómie, v prípade úspechu v celoslovenskom finále aj v medzinárodnom meradle. Vďaka EO môžete spoznať podobne zmýšľajúcich mladých ľudí. Keď absolvujete ekonomickú olympiádu, máte možnosť vyhrať vecné ceny, získať možnosť zúčastniť sa stáže, ako aj prijatie na vybrané vysoké školy bez skúšok.