K príprave na školské kolo odporúčame preštudovať nasledujúce materiály:
Ekonómia na doma
V INESS sme sa rozhodli spracovať pre učiteľov ekonómie a občianskej náuky kapitoly z učebnice Ekonómia v 31 hodinách. Každá téma obsahuje niekoľko základných vysvetlení a pojmov, video a tiež online test (v závere každej kapitoly nájdete prelinkovanie). Všetko nájdete TU.
Ekonómia v 31 hodinách
Medzinárodne oceňovanú učebnicu ekonómie reflektujúcu aktuálne potreby rozvíjania ekonomického myslenia si môžete objednať na stránke Expol pedagogika
Ekonkvíz je voľne dostupný nástroj od INESS, ktorým si môžete otestovať svoje znalosti ekonómie. Viac na stránke: www.kviz.ekonportal.sk
Kniha nie je určená priamo historikom alebo ekonomickým odborníkom, ale skôr širokej verejnosti. Nezachádza do historických detailov, ani do hĺbky teórie. Prostredníctvom prehľadu vzniku, vývoja a zániku najvýznamnejších ekonomických škôl, od tých dávno minulých až po tie súčasné, ktoré formovali podobu súčasného ekonomického myslenia, približuje čitateľovi hlavné etapy a medzníky vo vývoji svetového ekonomického názoru.
Odporúčame pre všetky kolá Ekonomickej olympiády (časť Metodológia ekonómie, základné pojmy a dejiny ekonomického myslenia).
Kniha vysvetľuje ekonomické princípy s presahom do vývoja ekonomického myslenia a rozdiely v poňatí danej témy rôznymi ekonomickými školami. Žiaduce pre pochopenie ekonómie ako vedy. Odporúčame prečítať na krajské kolo a na finále Ekonomickej olympiády.
Cena štátu - odkiaľ štát berie peniaze a ako ich prerozdeľuje?
Podrobnejšie študijné materiály k verejným financiám získate na web stránke: Cenastatu.sk
Kniha Common Sense Economics s podtitulom Čo by mal každý vedieť o osobnej a národnej prosperite popisuje dvanásť kľúčových prvkov ekonómie, sedem hlavných zdrojov hospodárskeho rastu, desať kľúčových prvkov ekonomického myslenia o vláde a dvanásť kľúčových prvkov praktických osobných financií.
Vypracovala Slovenská asociácia poisťovní, ktorá je oficiálnym partnerom Ekonomickej olympiády. Celý dokument si môžete stiahnuť ako PDF súbor tu.
Ekonómia v 31 hodinách v ukrajinskom jazyku
Pre uľahčenie vyučovania ekonómie na školách s ukrajinskými odídencami sme spolu so zahraničnými partnermi sprístupnili učebnicu Ekonómia v 31 hodinách v ukrajinčine. Nájdete ju voľne dostupnú tu.
Ďalšie užitočné odkazy
Pomocou nasledujúcich odkazov získajú súťažiaci užitočné zdrojové dáta a prehľad pre prípravu na všetky kolá EO.
Vo videách sa ekonómovia venujú všetkým témam od základných ekonomických konceptov až po veľké životné otázky. Môžete sa dozvedieť základy ponuky a dopytu, ktoré povolanie je pre vás to pravé, o podstate hospodárskeho rastu alebo ako investovať ako ekonóm – a to všetko z jedného kanála.
Okrem viac ako 1 000 videí majú k dispozícii plány hodín, praktické otázky, banky testov, interaktívne cvičenia, školenia pre učiteľov, personalizované ekonomické spravodajstvo a mnoho ďalšieho, a to všetko zadarmo na stránke MRU.ORG – choďte si ju pozrieť!
Krajské kolá
K príprave na krajské kolá v 7. ročníku Ekonomickej olympiády odporúčame vyššie uvedené materiály, ďalšie odporúčania zašleme registrovaným pedagógom e-mailom.
Celoslovenské finále
Pre úspešné zvládnutie celoslovenského kola v školskom roku 2022/2023 odporúčame naštudovať materiály k školským kolám a taktiež nasledujúce linky:
Riešenie testu celonárodného finále Ekonomickej olympiády si môžete pozrieť aj v tomto videu. Je od českých kolegov z INEV, od ktorých INESS prevzal koncepciu súťaže.
Knihy od INESS, ktoré by vás mohli zaujímať:
Najnovšie dielo, ktoré sme vydali v INESS je Dedičstvo koronakrízy. INESS spojil 10 autorov zo Slovenska a Česka, aby poskytli svoj pohľad na zaujímavé ekonomické a spoločenské aspekty krízy spojenej s pandémiou koronavírusu. V knihe Dedičsto koronakrízy sa napríklad dozviete, ako:
zlepšiť proces schvaľovania liekov,
krotiť domýšľavých expertov,
lepšie nakupovať vakcíny,
vytvárať paralelné spoločenstvá,
pracovať cez internet,
využívať trh a podnikateľov v boji s vírusom, alebo
Kniha Pokrok bez povolenia je kompletný sprievodca svetom, kde Airbnb oživuje mŕtvy kapitál a konkuruje štátu v tvorbe regulácií, kde Kickstarter nahrádza vyberanie daní a pomáha financovať verejné služby a kde Bitcoin umožňuje budovať paralelnú spoločnosť, v ktorej neexistujú „vedúci“ a všetci máme kľúče od miešačky.
Krízová mozaika ekonóma Juraja Karpiša z roku 2015, v ktorej sa dozviete, kto zapríčinil krízu, či prežije euro a praktické rady, ako žiť dobrý život napriek zlým peniazom. V knihe sa dočítate:
– Čo sa stalo v USA a čo v Európe počas krízových rokov – Či niečo hrozí vašim úsporám v bankách – Že politici a bankári spia v jednej posteli – Kedy to celé praskne a či sa to vôbec niekedy stane.