Najväčšia ekonomická súťaž otvára tretí ročník!

Najväčšia ekonomická súťaž otvára tretí ročník!

Leto sa skončilo.

Učitelia opäť kraľujú katedrám, žiaci sa posadia už v pondelok do lavíc, nový školský rok sa môže začať. Spolu s ním prichádza aj nový ročník Ekonomickej olympiády.

Okrem toho, že prihlasovanie do olympiády je v plnom prúde, radi by sme Vám bližšie predstavili účastníkov minuloročnej EO. Niektorých  z nich čaká aj účasť v prvom medzinárodnom finále EO.

Súťažiacim z 50-ky najlepších ekonómov za rok 2019 sme položili zopár otázok. Môžete sa tešiť na interview, v ktorom sa dozviete ich plány do budúcnosti, názor na slovenské školstvo, či to, kam sa chystajú študovať.

Postupne odhalíme medailové priečky Ekonomickej olympiády – Šimon Pekár, Eva Schwarzová a Karin Krížovská. O týchto najlepších mladých ekonómoch budete určite ešte počuť. Minimálne sa dozviete o tom, že budú o pár dní reprezentovať Slovensko v Medzinárodnom finále EO v Prahe.

Samozrejme, že nebudeme hovoriť iba o trojici najlepších mladých ekonómov. Prinesieme Vám novinky aj o iných súťažiacich s výborným umiestnením. Všetko sú to mladí, cieľavedomí ľudia s jasnou predstavou o svojej budúcnosti.

Máte sa na čo tešiť! Ak by ste si mysleli, že je ľahké sa prebojovať medzi špičku mladých ekonómov a ekonómiek, ste na omyle.

V školskom roku 2018/2019 sa zapojilo do školského kola EO až 5 300 študentov z celého Slovenska. Do celoslovenského finále sa prebojovalo len necelé 1 % súťažiacich, kde čelili uzavretým i otvoreným otázkam, či dokonca ústnemu preskúšaniu pred odborníkmi z brandže.

Členmi odbornej poroty v ústnom kole boli odborníci z akademickej obce, súkromného a neziskového sektora: doc. Ing. Mgr. Zuzana Juhászová, PhD. (Ekonomická univerzita v Bratislave), Ing. Daniela Danková (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici), Ing. Štefan Máj (Nadácia Slovenskej sporiteľne), Ing. Robert Chovanculiak, PhD. (INESS) a Mgr. Marcela Veselková, PhD. (Slovenská ekonomická spoločnosť).

Jednou z uzavretých otázok vo finále bola nasledujúca otázka. Vedeli by ste správne odpovedať?

Pán Novák má strach z raketového útoku a snaží sa presvedčiť ostatných obyvateľov, aby tiež prispeli k jeho plánu na vybudovanie protiraketového dáždnika. Tento sa nakoniec podarí postaviť a financovať, avšak po niekoľkých rokoch sa nájdu mnohí ľudia, ktorí odmietajú platiť jeho bežnú prevádzku. Podľa ekonómie ide o typický:

 

A) Súkromný statok, ktorý sa vyznačuje vylúčiteľnosťou zo spotreby,

B) Súkromný statok, ktorý sa vyznačuje nevylúčiteľnosťou zo spotreby,

C) Verejný statok, ktorý sa vyznačuje vylúčiteľnosťou zo spotreby,

D) Voľný statok, ktorý sa vyznačuje nevylúčiteľnosťou zo spotreby,

E) Verejný statok, ktorý sa vyznačuje nevylúčiteľnosťou zo spotreby.

 

Správna odpoveď je na konci stránky.

 

Viac o priebehu najväčšej ekonomickej súťaže na Slovensku si môžete prečítať na webeV každodennom spojení nás nájdete na Instagrame. Krátky zostrih z finále Ekonomickej olympiády si môžete pozrieť tu.

Správna odpoveď je možnosť E.